Když vydržíš „prkno“ 3 minuty, tak začnu cvičit čchi kung

 

 

prkno
Před časem jsem byl na jednom víkendovém kurzu a přednášející nám nabídl možnost zúčastnit se ranní čchi kung rozcvičky. Je to takové nenápadné, ladné cvičení s pomalými, jemnými pohyby. Většina cviků se provádí s mírně rozkročenýma, pokrčenýma nohama a s podsazenou pánví. Zdánlivě nic náročného, cvičit to může praktický každý – pouze si stačí přizpůsobit intenzitu a rozsah cviků svým současným možnostem.

Na první pohled čchi kung nepůsobí nijak zvlášť oslnivě, spíše něco jako mírné, zpomalené pohyby těla s máváním a mácháním rukama. Jeho pravidelné cvičení má však údajně na tělo, mysl i organismus až zázračné účinky. Kromě jiného dokáže rozproudit stagnující energii v energetických drahách těla a nastartovat tak samouzdravující se proces našeho organismu, také vyrovnává různé dysbalance ve svalově-kosterní soustavě. Tehdy mě to celkem zaujalo, ale nijak zvlášť nechytlo. Spíš mi nějak intuitivně naběhlo, že toto cvičení je jako stvořené pro Lucku. Později jsem pochopil, že na daný kurz jsem jel pouze pro to, abych jí tuto informaci předal. Tohle mi v poslední době dělá Lucka pořád. Často někam jdu jenom proto, abych jí přinesl informaci nebo knihu, na které se vibračně naladila.

Lucka čchi kungu úplně propadla a pořád mě lákala a motivovala, ať s ní také cvičím. „To není nic pro mě“, říkal jsem jí. „Je to pro mě příliš statické.“ A dál jsem si cvičil svoje kliky, shyby, leh-sedy a chodil běhat.

Náš nejstarší syn tehdy zrovna trénoval a zkoušel výdrž ve vzporu na předloktí, tzv. „prkno“, po několika týdnech tréninku zvládl vydržet v prkně přes 4,5 minuty. Jedná se o zdánlivě jednoduchý, nevinně vyhlížející cvik, který je však ve skutečnosti velmi náročný na svalovou výdrž a který důkladně prověří hluboké svalstvo středu vašeho těla. Netrénovaný jedinec se po pár vteřinách začne neovladatelně klepat a svalová únava, hlavně břišních a zádových svalů, ho donutí cvik ukončit. Když jsem zkoušel prkno poprvé, tak jsem nevydržel ani celou minutu, za pár dní jsem zvládl výdrž kolem dvou minut.

Když mě Lucka zase jednou přemlouvala, ať si s ní jdu zacvičit, tak abych se jí zbavil, říkám: „Tak jo, až vydržíš v prkně 3 minuty, tak začnu cvičit čchi kung s tebou. Uvidíme, jestli má ten čchi kung tak mimořádné účinky a opravdu ti za tu dobu, co cvičíš, zvýšil sílu, pružnost a vytrvalost.“ Dobu výdrže jsem samozřejmě pořádně nadsadil. Co kdyby Lucka měla štěstí začátečníka. Lucka se jen zeptala, co to jako je a jak se to cvičí, protože to nikdy nezkoušela. Tak jsme jí se synem poskytli instruktáž a přinesli si stopky s očekáváním, že do minuty to vzdá.

Když se do vzporu položila nějak podezřele zpevněná, tak jsem si pomyslel, že možná i tu minutu zvládne. První minuta uběhla, a když se blížila druhá, tak jsem si říkal: „Dobře, tak jo, asi mě překoná, ale taky je o 25 kilo lehčí.“ Lucce se začalo klepat tělo, známka neúprosně se blížícího konce. Je to tady, vyhrál jsem!! Ale počkat …, co se děje. Lucka najednou bez větších problémů třes prodýchává, přestává se klepat a pokračuje dál. Začíná běžet třetí minuta a Lucka je stále zpevněná, bez jakékoliv známky prohnutí v bedrech. Říkám jí, ať neblázní, že se pak nehne a bude namožená, když to dělá poprvé. Ale Lucka jako by neslyšela, ponořená do sebe, bez známky viditelného úsilí, pokračuje dál. Tři minuty uběhly. Tak a je to v pytli, prohrál jsem sázku. „Stačí!! Vyhrála jsi!“. Ale Lucka pokračuje dál. Uběhla čtvrtá minuta a Lucka atakuje rekord svého devatenáctiletého syna. Už jsem na ní začal křičet, ať toho nechá nebo si přivodí nějakou újmu. Ale Lucka mě nevnímá a stále pokračuje. Až na moje zařvání, ať výdrž okamžitě ukončí, že je to nebezpečné, Lucka prkno ukončila. „Pět minut!! To není možný!“ Stopky se zastavily na čase 5:03:44 a Lucka se bez známky jakékoliv únavy nebo namožení v klidu zvedá.

Vážně přemýšlím o tom, že Lucce tento výkon zpětně neuznám. Stejně sama říká, že čchi kung pro ni není pouhé cvičení, ale především práce s vnitřními obrazy, zklidněním a utišením mysli i dechu. No jasně, meditace. Já věděl, že je to podvod. Mám podezření, že by v prkně mohla strávit celý den. Takže to samozřejmě nemůžeme počítat. Stejně tak v čchi kung postoji zvaném strom vydržela hned napoprvé hodinu, a ukončila jej, až když jí to bylo řečeno, protože přestala vnímat čas. Většina lidí, když stojí strom poprvé, tak do deseti minut odpadne.

Nakonec jsem Lucku vzal na milost a občas si nějakou sestavu zacvičím. A začínám pozorovat změny. Vypadá to, že pouhým opakováním této nenápadně vyhlížející meditace v pohybu, tělo opravdu získává ohebnost, pružnost, pevnost, sílu i vytrvalost. No, něco na tom čchi kungu asi bude.

Sdílej:Share on Facebook